Idiotka- Agata Lasocka-Myszor /51

 

 



Tytuł: Idiotka



Cykl: -


Liczba stron: 345

Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A.
Kasia, zamiast żyć „tu i teraz”, woli scrollować Instagrama. Ma męża, dom, stabilną pracę i... totalny kryzys egzystencjalny. Była prymuską i szkolną bohaterką, której wróżono życiowy sukces, jednak czerwony pasek nie uchronił jej przed szarą codziennością.

Po tym, jak odnawia kontakt z przyjaciółką z dzieciństwa — znaną influencerką — daje się wciągnąć w świat pozorów, filtrów i porównań, które niemal doprowadzają ją do tragedii. Bo jeśli chcesz mieć zasięgi, zaczynasz od małych kłamstw, a potem płacisz za nie coraz wyższą cenę.

To boleśnie aktualna, ironiczna opowieść o perfekcjonizmie, uzależnieniu i o tym, że w świecie social mediów każdy z nas jest trochę „idiotką”.

(opis z Lubimy Czytac.pl)

 



Kasia to bohaterka bardzo prawdziwa i jednocześnie momentami aż boleśnie znajoma. Z pozoru ma wszystko czego można w życiu chcieć, a jednak wewnętrznie czuje pustkę i zagubienie. Zamiast żyć w realnym świecie, ucieka w świat Instagrama, gdzie idealne kadry i wyretuszowana rzeczywistość zaczynają zastępować jej prawdziwe życie. To postać, która kiedyś była prymuską i miała przed sobą świetlaną przyszłość, ale dorosłość szybko zweryfikowała te oczekiwania. Jej historia pokazuje, jak łatwo można zatracić siebie w porównywaniu się do innych i jak trudno odnaleźć własną wartość w świecie pełnym pozorów.

Akcja nabiera tempa w momencie, gdy Kasia odnawia kontakt z dawną przyjaciółką, która jest znaną influencerką. Wciągnięta w świat mediów społecznościowych, zaczyna coraz bardziej angażować się w kreowanie własnego wizerunku, który z rzeczywistością ma coraz mniej wspólnego. Z pozoru niewinne decyzje i drobne kłamstwa zaczynają się nawarstwiać, prowadząc do coraz poważniejszych konsekwencji. Historia pokazuje, jak cienka jest granica między inspiracją a uzależnieniem oraz jak łatwo można zatracić kontrolę, próbując sprostać nierealnym standardom.

To książka, która wywołuje wiele emocji i naprawdę daje do myślenia. Relacje między bohaterami są bardzo autentyczne, szczególnie ta między Kasią a jej przyjaciółką, która z jednej strony fascynuje, a z drugiej stopniowo zaczyna ją niszczyć. Widzimy też, jak zmieniają się jej relacje z najbliższymi i jak bardzo wpływa na nie jej wewnętrzny kryzys oraz decyzje, które podejmuje pod wpływem presji i porównań. To opowieść pełna ironii, ale też gorzkiej prawdy o współczesnym świecie i presji, jaką sami na siebie nakładamy. Myślę, że to książka, którą powinien przeczytać każdy, szczególnie osoby, które bezrefleksyjnie wierzą we wszystko, co widzą w internecie. Pokazuje ona bardzo wyraźnie, jak wiele w sieci jest kreacji, manipulacji, a w dzisiejszych czasach także sztucznie wygenerowanych treści, które mogą zaburzać nasz odbiór rzeczywistości. Całość czyta się szybko, ale zostaje w głowie na dłużej i zmusza do refleksji nad tym, ile z tego, co widzimy w sieci, jest prawdziwe oraz jak bardzo pozwalamy temu wpływać na nasze życie i poczucie własnej wartości. To książka aktualna, momentami niewygodna, ale bardzo potrzebna bo przypomina, że w pogoni za idealnym obrazem łatwo zgubić to, co naprawdę ważne i prawdziwe.

 [Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Videograf S.A. ]  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Zaczytana Ola , Blogger